Нарада з в.о. Міністра енергетики Ольгою Буславець

Маючі ряд нагальних питань щодо критичної ситуації на ДП “СхідГЗК”, головою Атопрофспілки В.Матовим було ініційовано проведення наради з в.о. Міністра енергетики Ольгою Буславець, яка сьогодні і відбулася на комбінаті у м.Жовті Води. В ній прийняли участь представники трудових колективів всіх підрозділів підприємства. 

Першим питанням розглянули передумови та наслідки нещасного випадку, який стався на НК шахті 29 травня. З цього питання та докладно про ситуацію на підприємстві взагалі доповів генеральний директор О.Сорокін. Він зазначив, що є питання для вирішення яких потрібна допомога міністерства. Це фінансова допомога з резервного фонду Кабміну, зменшення розміру відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку та ін.

Голова Атомпрофспілки В.Матов зазначив, що сьогодні склались ділові відносини з керівництвом міністерства, є взаєморозуміння, що дає надію на вирішення проблемних питань атомної галузі. Не можна допускати ситуацію, яка зараз на підприємстві, треба щоб була розроблена і працювала Державна економічна програма розвитку атомно-промислового комплексу, а це зона відповідальності Концерну, який з цим не впорався.

Голова профкому ДП “СхідГЗК” Борис Філіппов у своєму виступі подякував О.Буславець за приїзд на підприємство та можливість зустрітись з колективом, тим більше, що приїзд співпав з виплатою заробітної плати за квітень. Виступаючи він акцентував увагу на тому, що в таких умовах, коли робітники ідуть на зміну і не знають будуть вони сьогодні працювати чи підуть додому, відключать електрику чи ні, будуть необхідні матеріали чи ні – працювати неможливо! Той випадок, що стався на НК шахті, можливо, і має коріння саме з цієї невизначеності. Не дивлячись на перераховані підприємству вчора 60 млн.грн., на СхідГЗК ситуація корінним чином не змінилася. Тому вчора профком прийняв рішення про вступ до колективного трудового спору в зв’язку з невиплатою заробітної плати та порушенням трудового законодавства. Профком пропонує наступні шляхи вирішення ситуації, яка склалася на підприємстві:

По-перше, НАЕК “Енергоатом”, не дивлячись на складне становище в енергетичний галузі, має перераховувати кошти, щоб підприємство вчасно виплачувало заробітну плату і мало можливість нормально працювати, адже це основні питання. На сьогодні це 458 млн.грн. боргу.

Друга пропозиція, і вона вже звучала від інших виступаючих, стосується ДК “Ядерне паливо”. Була і “дорожня карта” і визначені терміни, півроку, для ліквідації концерну, на сьогодні нічого в цьому напрямку не робиться. Є багато зауважень до діяльності концерну. Не треба вирішувати кому працювати начальником дільниці, вирішувати оперативні питання діяльності підприємства, є багато важливих державних питань, які мав б вирішувати концерн: немає державної програми економічного розвитку (остання закінчилась у 2013 році), немає затвердженої програми виводу з експлуатації уранових об’єктів (а для Смолінської шахти це має надзвичайно важливе значення), у другому кварталі цього року мало б вже працювати підприємство на Апрельському родовищі, а його взагалі немає. Оцими питаннями мав б займатись концерн. Ставлення до цієї проблеми працівників комбінату виявилось у більш ніж 2000 підписів, зібраних лише за два дні.

І третя пропозиція, це питання реорганізації ДП “СхідГЗК” шляхом приєднання до ДП “НАЕК Енергоатом”, яку не підтримало попереднє керівництво міністерства. Приєднання дозволить створити єдиний технологічний комплекс,  вертикально інтегровану компанію від видобутку уранової сировини до виробництва електричної енергії атомними станціями України. Така спільна робота дає технічні, організаційні і економічні переваги.

У своєму виступі голова профкому Інгульської шахти Михайло Мельник зазначив, що за 2 роки чисельність працівників шахти завдяки скороченням зменшилась з 1372 до 987 (тільки у 2019 році скоротили 200 робочих місць), є велика проблема з підготовкою кваліфікованих фахівців та закріпленням кадрів і головне – працівник добре виконуючи свою роботу (що шахтарі і роблять), має своєчасно отримувати достойну заробітну плату, а всі інші питання має вирішувати адміністрація. До речі, з останнім Ольга Буславець повністю погодилася.

Стурбованість щодо подальшої долі СКЦ висловила профгрупорг Майя Крутій.

Інші учасники наради піднімали в своїх виступах нагальні питання, які хвилюють працівників підприємства: своєчасна виплата заробітної плати та її рівень, неефективна діюча на підприємстві система преміювання працівників, програма виведення з експлуатації уранових об’єктів, розробка Апрельського родовища, оновлення СКЦ..

Одне із питань, яке озвучили майже всі виступаючі – це ліквідація концерну ДК “Ядерне паливо” або вихід підприємства зі складу концерну, який фактично є штучною надбудовою для комбінату. В.о. Міністра висловила розуміння необхідності вирішення цього питання найближчим часом. 

На нараді також виступили голова Кіровоградської обласної ради Олександр Чорноіваненко, депутат ВРУ Дмитро Чорний, голова Смолінської селищної ради Олександр Мазура.

За всю історію підприємства це перший Міністр, який зустрівся з трудовим колективом урановидобувного комбінату, а не тільки з керівництвом. Всі висловлені пропозиції в.о. Міністра пообіцяла включити до протоколу для подальшого виконання. Час покаже, як скоро вони будуть виконані.