Скористайтеся податковою знижкою!

Що таке податкова знижка ? Це  документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку  у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг)  протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених ст. 166 Податкового кодексу.

Як не прикро, але на сьогоднішній день далеко не всі громадяни, які мають право на податкову знижку, нею користуються. «Чому ?» запитаєте Ви. Відповідь дуже проста. Тому що люди не знають, що можуть повертати частину сплачених податків від держави. А держава,в свою чергу,не поспішає інформувати громадян про таку можливість.

Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.

Право на її отримання мають громадяни, які отримують офіційну заробітну плату, сплачують податок з доходів фізичних осіб (утримується роботодавцем) і в минулому році понесли витрати згідно однієї або декількох статей, перелічених нижче:

1. Частина суми процентів, сплачених за іпотечним житловим кредитом.

2. Пожертви та благодійні внески неприбутковим організаціям.

3. Кошти, сплачені на користь навчальних закладів, як оплата здобуття середньої професійної або вищої освіти  платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати.

4. Кошти, сплачені на користь закладів охорони здоров’я  для компенсації вартості платних послуг .

5. Витрати на оплату допоміжних репродуктивних технологій та на оплату державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини.

6. Витрати на сплату страхових внесків за договорами довгострокового страхування життя.

7. Витрати, пов’язані з переобладнанням транспортного засобуна інший вид палива (газ, біопаливо).

8. Витрати на сплату видатків на будівництво чи придбання доступного житла.

Яка ціна питання? Чи варто взагалі витрачати на це час і клопотатися із збиранням всіх необхідних документів?

Давайте порахуємо на прикладі сім’ї: батько, мати і двоє дітей. Одна дитина вже є студентом ВУЗу, а друга – школяр. Сім’я придбала житло і скористалася іпотечним кредитуванням – взяла кредит під 18% річних в сумі 150 тисяч гривень.

Плата ВУЗу за навчання старшої дитини складає 10 тисяч гривень в рік. Крім того батьки подбали про своє майбутнє і про фінансовий захист сім’ї заключивши договори накопичувального страхування життя на батька, матір і на користь меншої дитини для майбутнього навчання із загальною сумою річних внесків по всіх договорах 8 тисяч гривень.

Крім того були понесені витрати, на порівняно нескладну операцію та медикаменти, в сумі 6 тисяч гривень.

Загальна сума перелічених витрат за минулий рік склала:

— іпотека – 40 тисяч гривень, в тому числі 15 тисяч – тіло кредиту, а 25 тисяч гривень – відсотки;

— навчання 10 тисяч гривень;

— страхові внески 8 тисяч гривень;

— медичні витрати 6 тисяч гривень.

На податкову знижку можна віднести всі вище перелічені витрати, крім сплати тіла кредиту. Отже податкова знижка буде рахуватися на суму: 25 + 10 + 8 + 6 = 49 тисяч гривень.

Скільки грошей ця сім’я може повернути від держави? Наближено розрахувати можна так: 49 тисяч помножити на 15% (ставка прибуткового податку) це становить 7 тисяч 350 гривень. Але, навіть,і  500 гривеньвам зайвими не будуть.

Для відшкодування грошей у вигляді податкової знижки потрібно підготувати і надати у податкову інспекцію такі документи:

1. Копія паспорта (1,2 сторінка та сторінка прописки)

2. Копія довідки про присвоєння індивідуального податкового номера (ІПН).

3. Копія квитанцій про сплату внесків / здійснення платежів (оригінали обов’язково мати з собою для можливого підтвердження)

4. Оригінал довідки про доходи, одержані в звітному році з місця роботи (за встановленою формою).

5. Поточний рахунок в банку (або номер платіжної картки – взяти відповідну довідку в банку).

6. Заява встановленого зразка про суми виплачених доходів та утриманих податків (береться у податковій).

7. Декларація про доходи та додаток до неї (бланки брати в податковій).

8. Копія Договору з навчальним закладом / Полісу накопичувального страхування життя / Іпотечного договору та договору застави / інших договорів на послуги, що відносяться до податкової знижки.

Додатково документи для отримання податкової знижки за оплату навчання:

9. Копія свідоцтва про народження дитини або свідоцтво про одруження — у випадку, якщо декларацію подають батьки або один із подружжя.

10. Довідку з навчального закладу про те, з якого і по який період у звітному (календарному) році навчалася особа.

Подати податкову декларацію за звітний рік можна за місцем реєстрації протягом року, наступного за звітним. Згідно з п. 179.8 ПКУ сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації. Якщо правона податкову знижкуне використане, то воно непереноситься на наступні роки.

Всі бланки та консультацію щодо оформлення декларації та підготовки пакету документів Ви можете отримати у податковій інспекції. Проте краще йти у податкову інформаційно підготовленими.

     Юрист ЦК Атомпрофспілки                                     І. Охріменко