Східна об’єднана організація профспілки починає свою історію з 1952 року. Тоді вона мала назву “Груповий комітет № 12”.
Перша загальнооб’єктова конференція по виборам групового комітету профспілки відбулася в березні 1952 року. На конференцію було обрано 280 делегатів від 12 первинних профспілкових організацій. Конференція обрала груповий комітет профспілки в кількості 45 чоловік, який, у свою чергу, обрав президію в складі 7 осіб.
Першим головою групового комітету став Іван Федорович Ізмайлов.
Профспілка приймала активну участь у виконанні виробничих планів, впровадженні передових форм праці. Важливим завданням профспілкового органу була турбота про соціально-побутові потреби трудящих – інтенсивно будувалися житлові будинки, школи та дошкільні заклади, об’єкти соціально- культурного призначення.
Для повноцінного відпочинку трудящих та їх сімей, розвитку творчих талантів, спортивної майстерності, зміцнення здоров’я груповим комітетом профспілки були створені всі умови.
Так, групкому профспілки № 12 були підпорядковані: з 1954 року клуб імені 300-річчя Возз’єднання України з Росією, який потім став дитячим клубом, з 1957 року – Палац культури ім. В.І.Леніна, з 1958 року – кінотеатр “Мир”. Пізніше почали функціонувати 2 клуби в рудоуправліннях Кіровоградської області і 2 клуби в радгоспах.
Бібліотека групкому з 1984 року переросла в централізовану бібліотечну систему. До її складу входили: головна, дитяча бібліотека у м.Жовті Води, дві філії в радгоспах та одна філія у смт.Смоліне. Палац культури, головна і дитяча бібліотеки за вагомий внесок в пропаганду художньої самодіяльної творчості, книг серед читачів були визнані кращими установами культури і їм було присвоєно почесне звання “Культзаклад відмінного обслуговування”.
В 1955 році для трудящих комбінату був побудований стадіон, а в 1967 році – Палац спорту з плавальним басейном та тиром.
В 1959 та 1966 роках футбольна команда “Авангард” була чемпіоном УРСР і завоювала право брати участь у розіграші першості СРСР серед команд класу “Б”, а потім і класу “А”.
Серед вихованців спортивного клубу комбінату 6 чемпіонів СРСР. Більш ніж 20 чемпіонів УРСР з таких видів спорту, як легка атлетика, важка атлетика, мотоспорт, плавання, багатоборство, альпінізм, тріатлон.
Для оздоровлення дітей та трудящих були побудовані санаторій- профілакторій, дитячий табір ім. О.Матросова, бази відпочинку, які функціонують і сьогодні.
Великий особистий внесок у розвиток профспілкового руху, поліпшення соціально-економічних умов в колективах вніс Михайло Дмитрович Пікалов, голова Групового комітету профспілки № 12 у 1964– 1986 рр.
У 1992 році Груповий комітет № 12 увійшов до складу Професійної спілки працівників атомної енергетики та промисловості України (Постанова президії ЦК від 06.04.1992 р.).
Очолював Групком у той час Валерій Олексійович Матов. Свою профспілкову діяльність на цій посаді він розпочав у 1989 році. До обрання головою Групового комітету, Валерій Олексійович з 1976 року працював на Східному гірничо-збагачувального комбінаті і пройшов трудовий шлях від інженера-маркшейдера по спостеріганню за зрушенням гірських порід Рудоуправління № 2 СхідГЗК до начальника відділу кадрів Управління комбінату. У грудні 1997 року В.О. Матова було обрано заступником голови Атомпрофспілки України.
Того ж року головою Групкому обирають Володимира Вікторовича Чурсіна. У 1977 р. він працевлаштувався слюсарем 6-го розряду до Центральної лабораторії КВПіА СхідГЗК, а згодом очолив цей підрозділ. У вересні 2002 року Володимира Вікторовича було призначено на посаду генерального директора ПрАТ “Атомпрофоздоровниця”.
З вересня 2002 року і по теперішній час Східну групову організацію Атомпрофспілки, яка у 2008 р. перейменована в Східну об’єднану організацію профспілки, очолює Борис Миколайович Філіппов, який до висування на цю посаду працював на ДП “СхідГЗК” головним інженером Ремонтно-механічного заводу.
Сьогодні Східна об’єднана організація профспілки є однією з самих чисельних в Атомпрофспілці та налічує більше 11,5 тисяч членів профспілки.
До її складу входить 12 первинних профспілкових організацій, розташованих в Дніпропетровській та Кіровоградській областях. Найбільші серед них – ППО ДП “СхідГЗК”, ТОВ “Восток-Руда”, СМСЧ-9, ДП “УкрНДПРІпт”, СМСЧ-17.
Сьогодні СООП контролює процес укладання та виконання колективних договорів на підприємствах та організаціях, які входять до профобслуговування СООП, здійснює громадський контроль за дотриманням законодавства про охорону праці, надає юридичну та матеріальну допомогу членам профспілки, забезпечує трудящих та членів їх сімей путівками в санаторії і бази відпочинку, а дітей – в оздоровчі табори, проводить спортивну та культурно-масову роботу в колективах, підтримує молодь та ветеранів.